Sarmītes Ēlertes runa

Ministru prezidenta ārštata padomnieces
Sarmītes Ēlertes
runa
Vienotības kongresā

Rīgā, 2012. gada 1. decembrī
 

Nākamgad Vienotībai katrā novadā un katrā pilsētā būs jāatrod precīzi un pārliecinoši vārdi, kādos nosaukt nākotni. Precīzi vārdi atmodina mērķtiecīgu enerģiju. Pārliecinošs mērķis piepulcē sabiedrotos. Mēs to saucam par Iespēju Latviju. Pašvaldību vēlēšanās tas nozīmē izstrādāt konkrētu ceļa karti uz Iespēju Alūksni, Iespēju Cēsīm, Iespēju Dobeli, Iespēju Alsungu, Iespēju Iecavu, iespēju novadiem un pilsētām.

Tieši pašvaldību politika, piedāvājot konkrētus, pragmatiskus, profesionālus risinājumus, var nospraust nākotni kā ejamu ceļu, nevis sapni. Arī, ja ceļš ved caur grūti pārvaramām teritorijām. Ceļš visiem, ne tikai izredzētajiem. Tieši pašvaldība ir aptverama savstarpējas atbildības un solidaritātes kopiena, kurā jānodrošina iespēju līdzvērtība, saglabājot izvēļu daudzveidību. Latvija ir pārāk maza, ir jābeidz postošā dalīšanās - mēs un viņi. Viņi – nabagi, tātad slinki. Viņi pārtikuši – tātad blēži, viņi nodevēji – jo pametuši Latviju, viņi – neveiksminieki, jo nav Latviju uztaisījuši par ērtu vietu, kur atgrieztos. Katra dalīšanās samazina kopīgo Iespēju Latviju. Iespēju Latvija summēsies no ikkatras Latvijas pašvaldības, katras vienības enerģijas.

Vislielākais izaicinājums Vienotībai nākamajā gadā būs pārliecināt, ka iespējama labāka Rīga. Šobrīd Rīga ir neizmantoto iespēju pilsēta. Tās potenciāls ļauj būt gudras ražošanas pilsētai, ne tikai tirgošanās centram. Rīga nestrādā pie investīciju piesaistes, tai nav inovāciju atbalsta politikas, radošo industriju inkubatora. Rīga nav uzņēmusies atbildību ne par vienu nacionālā līmeņa kultūras iestādi – tās visas finansē valsts. Rīgai ir potenciāls, bet tam ir jāpievieno mērķtiecīga pilsētas attīstības politika. Attīstību valstī ir atgriezusi valdība, Rīga tikmēr tērē, sadala un pīāro. Tās zīmols ir Saktas puķu tirdziņš, kura kvadrātmetrI dārgāki par apzeltīto Biržu, leģendārie 20% un ērta vide korupcijai.

Vienotības ceļa kartē Rīga ir Ziemeļeiropas metropole. Tikai pārsimt kilometru mūs šķir no Eiropas konkurētspējīgākā un dinamiskākā reģiona. Būt daļai no Ziemeļu kulturālās, ekonomiskās, politiskās telpas ir pilsētas vēsturiskā, dabiskā ģeopolitiskā identitāte. Rīga nav pelnījusi būt pēcpadomijas oligarhu izklaižu un pelēku darījumu centru. Rīgai jākļūst par jauno Ziemeļu zvaigzni.

Šī brīža Rīgas priekšnieku politika ir nošķirt Rīgu no Latvijas. Pretnostatīt. Rīga ir Rīga tāpēc, ka tā gadusimtos uzņēmusi enerģiju no Latvijas laukiem un mazpilsētām. Rīga ir daļa no Latvijas un atbildīga par to. Daži mēģina iegalvot, ka Rīga nav (vai nevar būt) latviska. Rīga ir un būs latviska, eiropeiska un daudzveidīga, daudzvalodīga, atvērta, dinamiska un radoša pilsēta. Bet tā nebūs divkopienu, divvalodīga, sašķelta pilsēta. Mēs uzrunāsim arī visus tos, kurus Saskaņas centrs, it īpaši valodas referenduma laikā, centās iedzīt krievvalodīgajā nošķirtības strupceļā. Tiek prasīts tik maz, iemācies latviešu valodu un nāc un piedalies. Ja vajag palīdzēsim, jau bērnudārzā, lai visi bērni apgūtu tekošu latviešu valodu un pieauguši tie nekļūtu par ēsmu manipulācijām.

Rīgai un valstij ir jābūt vienotām savos mērķos. Saskanīgs darbs garantētu jaunu, nepieredzētu dinamiku visai Latvijai.
Ja gribam padarīt Rīgu par iespēju pilsētu, ir jāuzvar nākamā gada pašvaldību vēlēšanās. Šī cīņa būs smaga, taču tā ir uzvarama. Tas ir paveicams Vienotības Rīgas kandidātu sarakstam kā vienībai, kurā katram ir sava kompetence, zināšanas un loma, kurā visi kopā veido saliedētu vienību. Tas ir paveicams, vienojoties par konstruktīvu sadarbību pirms vēlēšanām un konkrētu koalīciju pēc vēlēšanām ar Reformu partiju, Nacionālo apvienību un katru, kas gatavs strādāt, lai Rīga būtu Ziemeļeiropas metropole - ērta, radoša un dinamisku iespēju pilsēta visiem saviem iedzīvotājiem. Pilsēta bez korupcijas. Galvaspilsēta – vienota ar Latviju.