Veselības ministrija

Veselības ministrijas veikums no 2014.gada 5.novembra līdz 2015.gada 4.novembrim

No 2015.gada 1.janvāra samazināti pacientu līdzmaksājumi par ārstēšanos slimnīcā no 13,52 eiro līdz 10 eiro par vienu ārstniecības dienu stacionārā.

Veiktas izmaiņas kompensējamo medikamentu apmaksas noteikumos, kas paredz zāļu paralēlās izplatīšanas un paralēlā importa atbalstīšanas pasākumus, tādējādi stiprinot konkurenci. Kompensējamo zāļu saraksta aktualizēšana tiek veikta biežāk - četras reizes gadā (iepriekš tas bija 2 reizes gadā), savukārt paralēli importēto medikamentu cenu aktualizēšana notiek katru mēnesi. Pateicoties šiem pasākumiem, bija iespējams ar šā gada 1.jūliju palielināt valsts noteikto kompensāciju medikamentiem tiem pacientiem, kuri slimo ar Krona slimību, čūlaino kolītu un psoriāzi no 50% līdz 75%, kā arī kompensētu medikamentus 100% apmērā bērniem, kas slimo ar noteiktām infekcijas slimībām, līdz viņu 18 gadu vecumam.

No 2016.gada 1.janvāra stāsies spēkā jauna kārtība, kas paredzēs, ka bērniem izglītības iestādēs jānodrošina pilnvērtīgs un kvalitatīvs uzturs ar pasniegšanas dienā svaigi pagatavotu ēdienu no dabīgiem pārtikas produktiem. Tāpat definēts pārtikas produktu saraksts, kurus neiekļauj izglītojamo ēdienkartē, piemēram: apstrādāti zvejniecības produkti, bezalkoholiskie dzērieni, kas satur pievienoto kofeīnu, aminoskābes, aromatizētājus un noteiktas pārtikas piedevas, kā arī papildus ir noteikti kvalitātes kritēriji gaļas produktiem, cukura un miltu konditorejas izstrādājumiem un ēdiena pagatavošanā izmatojamai majonēzei, kečupam un tomātu mērcei, nosakot to lietošanas biežuma ierobežojumu. Noteikti arī pārtikas produkti, kurus ir atļauts izplatīt izglītības iestādēs, piemēram: svaigi augļi, ogas un dārzeņi, žāvēti augļi, ogas, dārzeņi un sukādes bez pārtikas piedevām, negrauzdēti rieksti un sēklas bez pievienotā cukura, sāls un pārtikas piedevām, piens un raudzēti piena produkti, biezpiens, kura tauku daudzums nepārsniedz 5%, dzeramais ūdens, avota ūdens un dabīgie minerālūdeņi, augļu sulas, kā arī dārzeņu sulas bez pārtikas piedevām, pievienotā cukura un sāls, sausmaizītes (galetes), sausiņi un barankas, kuros nav daļēji hidrogenētu augu tauku un pārtikas piedevu un kuros ir ne vairāk kā 5g cukura uz 100 gramiem produkta u.c.

Risinot jauno speciālistu piesaisti ārstniecības iestādēm reģionos, noteikts, ka prioritārā kārtībā tiek uzņemti rezidentūras pretendenti, kuri ir noslēguši vienošanos ar pašvaldību un/vai valsts vai pašvaldības ārstniecības iestādi ārpus Rīgas par darba attiecību uzsākšanu attiecīgajā ārstniecības iestādē pēc rezidentūras programmas beigšanas. Rezidentu sagatavošanai papildus novirzīti 1,7 miljoni eiro.

Panākts valdības atbalsts līdzekļu piešķiršanai veselības nozarei valsts galvoto aizdevumu slimnīcām segšanai šogad (5,7 miljoni eiro) un nākamajos gados, tādējādi neapdraudot slimnīcu darbību ilgtermiņā.

Noteikts, ka pirmā onkologa vai hematologa konsultācija pacientam ir jānodrošina ne vēlāk kā 10 darba dienu laikā no brīža, kad persona ir vērsusies ārstniecības iestādē. Ir atrisināts jautājums par valsts apmaksātas īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzētas pārtikas nodrošināšanu paliatīvā aprūpes kabineta uzskaitē esošajiem bērniem, kā arī cistiskās fibrozes pacientiem.

Paplašināta veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, nosakot, ka arī pacientiem ar muguras smadzeņu bojājumiem valsts apmaksāts medicīniskās rehabilitācijas pakalpojums ir nodrošināms mājās.

Rasts jauns risinājums, ietaupot valsts budžeta līdzekļus, transporta nodrošināšanai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) Rīgas pilsētā un Rīgas reģionā. Būtisks valsts līdzekļu ietaupījums plānots no jaunā 42 operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu iepirkuma (pretendentu pieteikumu iesniegšana noslēgusies 21.oktobrī).

Sekmīgi turpinās Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būvniecības darbi.

Atpakaļ